6 comments

  1. emiresz

    Na jednym z forów znalazłem taką oto informację odnośnie tego amplitunera:
    “CAUTION: When using the 4240 in the 40W x 2 mode, do not use 4 Ohm speakers- use 8 Ohms or higher.”
    Czy faktycznie jest to zgodne z prawdą? Sam jestem na etapie szukania odpowiednich kolumn, które będą dobrze uzupełniać wyżej wymieniony sprzęt. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. rafal lisinski

      Zdecydowanie prawda. Moc 2x40W jest osiągana przez zmostkowanie wzmacniaczy przednich i tylnych kanałów. W przypadku wzmacniaczy dedykowanych do kolumn od 4 omów, po zmostkowaniu należy używać kolumn o impedancji od 8 omów, podobnie jak w przypadku podłączenia jednocześnie dwóch par kolumn do wyjść głośnikowych A i B (w Marantzu wyjścia Main i Remote). Proponowałbym jednak najpierw sprawdzić, czy moc bez zmostkowania (przełącznik w pozycji 17W x 4) nie jest dla Pana wystarczająca. Ja w warunkach domowych bardzo rzadko wykorzystuję więcej niż 10 W.

      1. emiresz

        Dziękuję za odpowiedź. Aktualnie pod wzmacniacz podpięte są tylko dwie kolumny KEF Q5 o takiej specyfikacji:
        Nominal impedance 8 Ohm
        Amplifier Requirements 15-150 W
        Sensitivity (2.83V/1m) 91 dB
        Maximum output (SPL) 112 db
        Przełącznik ustawiony jest w pozycji 40W x 2. Czy przy obecnych kolumnach można przestawić wzmacniacz do pozycji 17W x 4, bez jakiegokolwiek ryzyka, czy jednak zostawić tak jak jest?

        1. rafal lisinski

          Odwrotnie. Ryzyko uszkodzenia wzmacniacza będzie znacznie mniejsze, jeśli przełącznik będzie w pozycji 17W x 4 i to jest ustawienie, które zalecam. W pozycji obecnej, czyli 40W x 2, wzmacniacz jest dużo bardziej wrażliwy na chwilowe spadki impedancji poniżej wartości nominalnej kolumn, czyli 8 omów. A prawie wszystkie kolumny mają częstotliwości, przy których ich impedancja spada poniżej nominalnej, KEF-y prawdopodobnie też. Dlatego bezpieczniej jest używać konfiguracji, która z założenia wytrzyma niższą impedancję kolumn. Amplitunery Marantza z lat 70-tych dość dobrze znoszą niską impedancję (nawet poniżej zaleceń producenta), ale po co ryzykować? Przełącznik w pozycji 40W x 2 ma sens tylko jeśli potrzeba więcej mocy, niż 17 W na kanał.

          Proponuję zrobić tak:

          1. Przestawić przełącznik do pozycji 17W x 4 – KONIECZNIE PRZY WYŁĄCZONYM WZMACNIACZU – nie wolno ruszać tego przełącznika, gdy wzmacniacz jest włączony.

          2. Włączyć muzykę (najlepiej „głośną” płytę z odtwarzacza CD) i powoli rozkręcić głośność do pozycji „godzina 1:30” potencjometru głośności.

          To jest mniej więcej punkt za którym Marantze z lat 70-tych przy głośnym źródle zwykle zaczynają zniekształcać (przy cichszym źródle ten punkt oczywiście będzie dalej).

          Jeśli najwyższa głośność, z jaką Pan słucha, będzie poniżej takiego ustawienia potencjometru głośności – najlepiej zostawić przełącznik w pozycji 17W x 4.

          Jeśli natomiast przy takim ustawieniu potencjometru głośności jest ciszej, niż najwyższa głośność, jaką chciałby Pan osiągać, w takim wypadku można przestawić przełącznik z powrotem do pozycji 40W x 2. Z Pana obecnymi kolumnami jest to w miarę bezpieczne. Ale w takiej sytuacji rozważyłbym jednak dokupienie końcówki mocy. Nie jest to duży koszt – przyzwoitą da się kupić za 200-400 zł. Marantz wtedy będzie pracował jako przedwzmacniacz. Marantz 4240 mawyjścia PRE OUT, więc można to zrobić bez żadnego problemu.

          1. emiresz

            Ustawiłem wzmacniacz zgodnie z Pana zaleceniami na 17W x 4 i sprawdzilem głośność według wskazówek. W moich warunkach taka moc na kanał w zupełności wystarcza. Dziękuję za profesjonalną i wyczerpującą odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *