Tags:

Trzy systemy z kolumnami Quadral cz. 2: Quadral Amun MK V, Rotel RX-602

1 Reply

Galerie Redystrybucje
SYSTEM 2 QUADRAL AMUN MK V

Przedstawiamy drugi złożony przez nas ostatnio zestaw oparty na kolumnach Quadrala, tym razem na doskonałych podłogowych Amun MK V z wstęgowym głośnikiem wysokotonowym.

System 2: Quadral Amun MK V, Rotel RX-6
02

W tym przypadku koncepcja systemu zmieniła się dość istotnie w trakcie rozmów z jego przyszłymi właścicielkami i wstępnego odsłuchu. System miał grać w średniej wielkości salonie (20-25 m2). Przyszłe właścicielki pierwotnie planowały kupić używane kolumny KEF C85 lub inny model z tej serii i połączyć je z nowoczesnym amplitunerem kina domowego, wyposażonym w funkcje sieciowe. Ponieważ KEF-y z tej serii rzadko pojawiają się na rynku wtórnym, zaproponowaliśmy posłuchanie podłogowych Quadrali. Podczas odsłuchu u nas (Quadral Amun MK V i Quadral Aurum 5), przyszłym właścicielkom brzmienie kolumn Quadrala bardzo się spodobało, zwróciły uwagę szczególnie na przestrzeń, głębię dźwięku i pełne, szczegółowe brzmienie nawet przy bardzo niskiej głośności oraz doskonałą górę z głośników wstęgowych.

QUADRAL AMUN MK V
QUADRAL AMUN MK V

Skorzystaliśmy z okazji, by zademonstrować różnicę między powyższymi kolumnami podłączonymi do przyzwoitych wzmacniaczy stereo o większej i mniejszej mocy (wzmacniacz Inkel MD2200 o mocy 100W na kanał, amplituner Rotel RX-602 o mocy 35 W na kanał), a tymi samymi kolumnami grającymi z dość przyzwoitym amplitunerem KD (Onkyo TX-SR605, 90 W na kanał). Niespodzianek nie było, dźwięk z amplitunera kina domowego okazał się wyraźnie słabszy (płaski, stłumiony i z mniejszą dynamiką) w porównaniu nie tylko do stereofonicznego do wzmacniacza o zbliżonej mocy, ale także w porównaniu do teoretycznie znacznie słabszego amplitunera stereo. To spowodowało zmianę koncepcji w kwestii amplitunera – wybór padł właśnie na Rotela RX-602, który spodobał się nowym właścicielkom nie tylko brzmieniowo, ale też wizualnie.

ROTEL RX-602
ROTEL RX-602

W kwestii kolumn rozważaliśmy kilka modeli Quadrala, ale ponieważ okazało się, że kolumny będą stać dość blisko tylnej ściany pomieszczenia, ostatecznie złożyliśmy system oparty o zamknięte Quadral Amun MK V, którym takie ustawienie przeszkadza znacznie mniej, niż modelom z wylotem tunelu basowego z tyłu. Quadrale Amun występowały w wielu wersjach, ale MK V to jedyna konstrukcja zamknięta. Na razie jako źródła dźwięku służą iPod, telefon i mała wieża Philipsa jako odtwarzacz płyt. Ale różnica w cenie pomiędzy Rotelem RX-602 a nowym amplitunerem KD z funkcjami sieciowymi jest na tyle duża, że zostaje dość środków na rozbudowanie systemu o odtwarzacz sieciowy (np. Yamaha WXC-50), który prawdopodobnie będzie następnym elementem tego systemu. Wieża Philipsa zostanie w przyszłości zastąpiona dedykowanym odtwarzaczem CD. Docelowo w systemie ma się także znaleźć gramofon; jesteśmy przekonani, że przedwzmacniacz gramofonowy 40-letniego Rotela również sprawdzi się lepiej, niż to, co znaleźlibyśmy na pokładzie amplitunera KD.

Aktualizacja:

Dodaliśmy do systemu gramofon Erres 5677; jest to Philips 22 AF677 pod marką Philipsa na Holandię. Niedrogi, przyzwoity półautomat z napędem
paskowym i bardzo dobrym układem stabilizacji obrotów.

Erres 5677 (Philips 22 AF677)

Oprócz tego system został rozbudowany o odtwarzacz/przedwzmacniacz sieciowy Yamaha WXC-50), co dało możliwość zdalnego przełączania i regulacji głośności części źródeł oraz poprawiło jakość dźwięku ze Spotify w porównaniu do korzystania z telefonu jako bezpośredniego źródła strumieniowanej muzyki.

Yamaha WXC-50

A oto system w pełnej krasie:1 comment

 1. Karolina i Magda

  Wszystko się zgadza.
  Zestaw, zupełnie inny niż pierwotnie planowany, cieszy nas każdego dnia. Marzyłyśmy o kolumnach, które będą oddawały bogactwo dźwięków, nawet przy bardzo małej głośności. Dodatkowo zależało nam, aby wysokie tony nie byly drażniące, a bas i środek, żeby były ciepłe, ale klarowne, nie przesłaniające całości dźwięku.
  Szczęśliwie Rafał pokazał nam kolumny, które od razu nam przypadły do gustu. A po zademonstrowaniu różnicy pomiędzy brzmieniem z amplitunera cyfrowego vs anolog stereo, nie miałyśmy wątpliwości, że pierwotny pomysł na zestaw musi zostać zmodyfikowany.
  Kolumny Quadral ze wzmacniaczem Rotel urzekły nas od samego początku, zarówno brzmieniem, jak i wyglądem. W szczególności wzmacniacz, z jego bardzo vintagowym designem, pięknym kolorem drewna i zielonym podświetleniem, jak w Saabie, jest piekną ozdobą wnętrza.
  Zestaw szybko został rozbudowany o gramofon oraz przedwzmacniacz sieciowy Yamaha. Gramofon – ogromna radość ze słuchania czarnych płyt i ciepła dźwięku. Yamaha – pozwala słuchać muzyki ze źródeł cyfrowych, a jakość dźwięku jest nieporównywalnie lepsza, niż przy podłączeniu iPoda bezpośrednio do Rotela.
  Cieszymy się, że trafiłyśmy do Rafała, który wysłuchał naszych potrzeb i tak celnie nam doradził. Pokazał rozwiązanie, dla zupełnie nowatotorskie (sieciowa Yamaha), które idealnie trafiło w nasze gusta.
  Bardzo dziękujemy i szczerze polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *