ONKYO ES-FC300 – krok po kroku: modyfikacja gniazd MMCX -> jack 2,5 mm

2 komentarze

Galerie Renowacje

Przedstawiamy opis „krok po kroku” modyfikacji słuchawek Onkyo ES-FC300. Świetne słuchawki, które niestety mają poważną wadę w postaci przerywających złącz przewodu w muszlach. Modyfikacja polega na wymianie zastosowanych przez Onkyo nietypowych i fatalnych złącz MMCX na gniazda jack 2,5 mm.

Cała operacja zajmuje ok. godziny. Potrzebne są 2 jak najmniejsze gniazda jack mono 2,5 mm (można spróbować zastosować gniazda 3,5 mm), mały śrubokręt krzyżakowy, lutownica i cyna. Warto mieć pod ręką pincetę, scyzoryk lub nożyk i kombinerki lub małe imadło.


Krok 1: Przewód odłączony, pad zdjęty


Krok 2: Przetwornik odkręcony i wyjęty


Krok 3: Komora złącza odkręcona. Otwieramy 2 klipsy, które trzymają metalową pokrywę komory


Krok 4: Metalowa pokrywa komory złącza zdjęta


Krok 5: Plastikowa górna pokrywa komory złącza zdjęta


Krok 6: Gniazdo MMCX wyjęte (nie jest przyklejone, tylko wciśnięte)


Krok 7: Przymiarka gniazda jack 2,5 mm


Krok 7 (ciąg dalszy): Przymiarka gniazda jack 2,5 mm. Pasuje idealnie!


Krok 7 (ciąg dalszy): Przymiarka gniazda jack 2,5 mm. Pasuje również do otworu.


Krok 8: Gniazdo MMCX otwarte. Tu też nie ma kleju, gniazdo zamyka zatrzask.


Krok 9: Gniazdo MMCX wylutowane.


Krok 10: Przewody biegnące od przetwornika przylutowane do gniazda jack 2,5 mm. Warto sprawdzić polaryzację, czerwony przewód to (+)


Krok 11: Gniazdo jack 2,5 mm włożone do komory złącza. Kształt komory je unieruchomił, nie trzeba kleić.


Krok 12: Składamy muszlę. Pamiętamy o uchwycie pałąka 🙂


Krok 13: Test z muzyką. Działa!


Krok 14: Przerabiamy drugą muszlę (powtarzamy kroki od 1 do 13).


Krok 15: Test drugiej słuchawki, potem obu.


Krok 16: Zakładamy pady i podziwiamy efekt pracy.


Krok 17: Dziadowskie złącza MMCX i kable, na których Onkyo chciało z nas zdzierać: BOOM BIDDY BYE-BYE!

 

Gotowe.  Do kompletu oczywiście warto zrobić przewód zakończony wtykami mono jack 2,5 mm pasujący kolorystycznie do słuchawek – w tym przypadku biały lub srebrny. Z gotowców można zastosować przewód do słuchawek Kruger&Matz KM660/KM665 (koszt 20-30 zł, 1,2 m, dostępne wersje z mikrofonem i bez) i Sennheiser HD 477/497/212, EH 250/350 (koszt 69 zł, 3 m, bez mikrofonu).

 

Recenzja słuchawek tutaj:

Słuchawki ONKYO ES-FC300 – recenzja i modyfikacja

 

ONKYO ES-FC300 – modyfikacja

 

ONKYO ES-FC300 – galeria

2 comments

 1. Józef Woźniak

  Mam słuchawki Onkyo IE-HF300 (dokanałowe). Dźwięk naprawdę perfekcyjny. Niestety, podobnie jak w opisywanych przez Was ES złącza MMCX (w zasadzie jedno) przerywają dźwięk. Zależy to i od ułożenia przewodu i chyba też od temperatury otoczenia (używam je przez cały rok, również zimą, jadąc rowerem). W dokanałowych nie da się zmienić je na mini jack. Może jest jakaś możliwość ingerencji w same gniazda MMCX? Lub poprawić wtyki? Jestem trochę załamany.

  1. rafal lisinski Post author

   W przypadku słuchawek dokanałowych demontaż i wpasowanie innego gniazda (albo przylutowanie kabla na stałe) to niestety zadanie dla szalonego zegarmistrza. Chociaż na tym obrazku widać, w którym miejscu są zatrzaski przedniej części obudowy (tej przed przetwornikiem, na którą nakłada się gumki):

   https://zvukovik.by/image/cache/data/Onkyo/OnkyoIEHF3001-1100×1100.jpg

   A tu widać z jakich częśći składają się słuchawki i w którym miejscu są połączone:

   https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61N1ntNPe1L._SL1500_.jpg

   Czyli jeśli jest to tylko montaż na zatrzask, a nie zatrzask i klej, teoretycznie jest szansa, żeby te słuchawki otworzyć i przylutować kabel bezpośrednio do przetwornika. Można byłoby np. zrobić malutki otwór w obudowie za przetwornikiem, wprowadzić kabel, przylutować go do przetwornika a następnie uszczelnić obudowę dookoła kabla masą plastyczną albo klejem (słuchawki są zamknięte, więc obudowa musi być szczelna). A może nawet dałoby się je rozłożyć na części widoczne na drugim obrazku i wtedy wprowadzić kabel do muszli tą drogą, którą biegnie oryginalny przewód od gniazda do przetwornika. Ale nawet jeśli uda się te słuchawki rozłożyć, na pewno nie będzie to łatwa operacja i ryzyko uszkodzenia słuchawek jest spore. A do tanich nie należą.

   Poza wspomnianym przeze mnie w tekście trickiem z lekkim przygięciem pinu (tylko ostrożnie żeby nie złamać!), może Pan popróbować z innymi kablami. Pasują kable do niektórych modeli Shure (SE535, SE425, SE315, SE215, SE846), z tego co czytałem te są mniej podatne na przerywania niż kable Onkyo – a raczej dłużej trwa, zanim zaczną przerywać. Oryginalne kable Shure są bardzo drogie (ok 200 zł, czyli jeszcze drożej, niż kabel Onkyo), ale można spróbować kupić przez internet, przetestować i w ciągu 14 dni zwrócić, jeśli nie będzie poprawy w porównaniu do kabla Onkyo. Można też spróbować z jakimś zamiennikiem, może okazać się lepszy od kabla Onkyo, a zamienniki to już wydatek 75-100 zł. Jedne i drugie kable są na rodzimym portalu aukcyjnym.

   To rozwiązanie ze złączem MMCX to tragedia, naprawdę szkoda mi osób, które wydają niemałe pieniądze na słuchawki tylko po to, żeby po jakimś czasie mieć taką niespodziankę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *