Podłączamy 2 wzmacniacze do jednej pary kolumn: przełącznik wzmacniaczy/kolumn

17 komentarzy

Galerie Rekreacja Renowacje

Czy można bezpiecznie podłączyć dwa wzmacniacze lub amplitunery do jednej pary kolumn? To jedno z najczęściej padających pytań na forach audio. Jest wiele powodów, dla których można chcieć to zrobić. Na przykład mamy amplituner kina domowego do filmów i dedykowany wzmacniacz stereo do muzyki (tak jak ja) i za mało miejsca na dwie osobne pary kolumn dla każdego wzmacniacza (albo żonę, dla której dwie pary kolumn w jej salonie to o trzy za dużo). Albo mamy jeden potężny “wyczynowy” wzmacniacz do aktywnego lub głośnego słuchania, i drugi mniejszy wzmacniacz, który zużywa dużo mniej prądu, do muzyki w tle i słuchania w nocy, gdy rodzina śpi i głośna muzyka nie wchodzi w grę (tak jak ja w drugim pokoju). Albo po prostu chcemy szybko porównać 2 wzmacniacze (co często robimy w AR), zrobić test A/B bez długich przerw potrzebnych, żeby wyłączyć wzmacniacze, odłączyć przewody głośnikowe od jednego wzmacniacza i podłączyć je do drugiego wzmacniacza.

Jeszcze raz: czy można bezpiecznie podłączyć dwa wzmacniacze do jednej pary kolumn? Bezpośrednio, po prostu podłączając kable głośnikowe z obu wzmacniaczy do kolumn – na pewno nie. Jeśli zrobimy to w ten sposób, a następnie włączymy oba wzmacniacze, przynajmniej jeden z nich pójdzie z dymem, a być może oba. Nawet jeśli wydaje ci się, że będziesz bardzo ostrożny i zawsze będziesz pamiętać, aby wyłączyć jeden wzmacniacz przed włączeniem drugiego, i faktycznie będziesz o tym pamiętać, prędzej czy później ktoś inny spróbuje posłuchać muzyki na twoim sprzęcie i twój wzmacniacz szlag trafi. Dokładnie to zdarzyło się mojemu znajomemu. On uważał, jego córka niestety nie.

A może da się podłączyć dwa wzmacniacze do jednej pary kolumn przez przełącznik kolumn, tylko na odwrót? Niestety ta opcja też nie jest bezpieczna. Z większością pudełek przełączających kolumny są trzy problemy. Pierwszy jest taki, że te przełączniki zwykle mają wspólną masę. Nie chcemy mieć wspólnej masy między dwoma wzmacniaczami, to może negatywnie wpływać na ich pracę (i jakość dźwięku), a w niektórych przypadkach również spowodować ich uszkodzenie – wzmacniacze, które mają w pełni zbalansowane wyjścia, na przykład niektóre wzmacniacze klasy D, nie mogą mieć wspólnej masy między kanałami na wyjściu. Następnym problemem jest to, że wiele przełączników głośnikowych ma układy zabezpieczające i/lub układy dopasowania impedancji, a te mogą mieć również wpływ na jakość dźwięku, więc nie chcemy ich mieć. Ale co najważniejsze, większość (praktycznie prawie wszystkie) z tych przełączników pozwala wybrać więcej niż jeden zestaw kolumn jednocześnie – a jeśli używamy przełącznika na odwrót, pozwala wybrać więcej niż jeden wzmacniacz. A to dokładnie to samo, co bezpośrednie podłączenie dwóch wzmacniaczy do jednej pary kolumn – jeśli oba wzmacniacze zostaną włączone, przynajmniej jeden z nich się spali.

Ale teraz jesteśmy już na dobrej drodze. Rozwiązaniem faktycznie jest przełącznik – ale żeby bezpiecznie podłączyć 2 wzmacniacze do jednej pary kolumn, musi to być konkretny typ przełącznika. Musi on spełniać następujące warunki:

1. Musi to być przełącznik “rozłącz przed połączeniem” (czyli musi odłączać jeden wzmacniacz przed podłączeniem drugiego wzmacniacza), aby nie dopuścić do podłączenia obu wzmacniaczy do siebie nawzajem nawet na ułamek sekundy; podłączenie obu wzmacniaczy jednocześnie powinno być absolutnie niemożliwe.

2. Musi osobno przełączać każdą z 4 ścieżek: L +, L-, R +, R- (bez wspólnej masy).

3. Optymalnie nie powinien zawierać nic poza gniazdami, przewodami i samym przełącznikiem (żadnych rezystorów, układów zabezpieczających, układów dopasowywania impedancji itp.).

Przełącznik, który spełnia wszystkie powyższe warunki, pozwala bezpiecznie podłączyć dwa wzmacniacze (albo dwa amplitunery, albo wzmacniacz i amplituner) do jednej pary kolumn. Oba wzmacniacze mogą być włączone w tym samym czasie i można bezpiecznie przełączać między nimi bez konieczności ich wyłączania.

Jest jeden wyjątek: wiele wzmacniaczy lampowych może pracować tylko z obciążeniem (czyli z podłączonymi głośnikami), włączenie bez obciążenia grozi uszkodzeniem wzmacniacza, jeśli więc masz wzmacniacz lampowy, lepiej znajdź dla niego drugą parę kolumn.

Jedyny dostępny na rynku przełącznik o którym wiemy, że spełnia wszystkie powyższe warunki, to Beresford TC-7220. Niestety, ten przełącznik tani nie jest – nowy kosztuje 540 zł, a to sporo za małe pudełko z kilkoma gniazdami, dwoma przełącznikami i kilkoma kawałkami kabla. Ale ten przełącznik jest bezpieczny, więc jeśli ktoś szuka gotowego rozwiązania, możemy go polecić. Jeśli jednak nie chcesz płacić słono za przełącznik, możesz sam go zbudować, tak jak my to zrobiliśmy w AR.

JAK ZROBIC PRZEŁĄCZNIK WZMACNIACZY/KOLUMN

Najprostszą i najtańszą opcją jest zbudowanie przełącznika w oparciu o przełącznik 4PDT. My zbudowaliśmy dwa. Całkowity koszt wynosi 40-100 zł, w zależności od tego, jak tanio uda się kupić sam przełącznik, jakiego typu gniazd użyjemy i z czego zrobimy obudowę. Poniżej opis budowy droższego z naszych przełączników. Główny koszt to gniazda głośnikowe; jeśli zamiast drogich gniazd pod wtyki bananowe użyje się zacisków sprężynowych (tak zrobiliśmy w drugiej wersji), albo nawet gniazd pod banany, ale tańszych – cała impreza robi się bardzo tania.

Potrzebne będą następujące części:

1. Jeden przełącznik 4PDT lub dwa przełączniki DPDT (zalecamy przełączniki dźwigniowe)
2. 3 zestawy poczwórnych gniazd na kable głośnikowe
3. 1-1,5 m kabla głośnikowego do połączenia gniazd z przełącznikiem (6 krótkich odcinków)
4. Obudowa
5. Śruby mocujące i/lub klej

W zależności od typu przełącznika i gniazd może być jeszcze potrzebna cyna i lutownica. Do wykonania obudowy mogą być potrzebne narzędzia do przycięcia i połączenia ścianek, zrobienia otworów itp.

My wykorzystaliśmy obudowę dość ładnego, ale bardzo kiepskiego głośnika.

Usunęliśmy przednią ściankę z przetwornikiem oraz tunel basowy z tyłu. W rezultacie otrzymaliśmy ładne pudełko bez jednej ścianki i z okrągłym otworem w przeciwległej ściance.

Wycięliśmy brakującą ścianę ze sklejki i zrobiliśmy w niej otwory na gniazda. Następnie połączyliśmy gniazda z przełącznikiem odcinkami kabla głośnikowego.

Przełącznik 4PDT ma 12 złączy, zazwyczaj 4 złącza w 3 rzędach. W tej aplikacji dwa zewnętrzne rzędy wykorzystujemy do podłączenia wzmacniaczy. Środkowy rząd jest przeznaczony dla kolumn głośnikowych. Wygląda to tak:

W1 L+ W1 L- W1 R- W1 R+
K L+ K L- K R- K R+
W2 L+ W2 L- W2 R- W2 R+

Bardzo ważne podczas podłączania kabli do gniazd i złączy przełącznika: każdy przewód musi być mocno dokręcony lub porządnie przylutowany, nie może być żadnych luźnych drucików, które mogłyby spowodować zwarcie. W przypadku lutowania przewodów, po przylutowaniu najlepiej zabezpieczyć je termokurczką. Po przykręceniu lub przylutowaniu należy koniecznie sprawdzić wszystkie połączenia pod kątem przewodzenia i ewentualnych zwarć między złączami. Zwarte złącza spowodują spalenie wzmacniacza, więc lepiej sprawdzić wszystko kilka razy.

Zamontowaliśmy przełącznik w otworze po tunelu basowym.

Następnie zamocowaliśmy tylną ścianę z gniazdami.

Przewody czasem potrafią się obluzować lub odczepić podczas montażu, więc na tym etapie należy ponownie dokładnie przetestować wszystkie połączenia przełącznika pod kątem ewentualnych zwarć. Trzeba to bezwzględnie zrobić przed podłączeniem wzmacniaczy do przełącznika. Zwarcie w przełączniku = spalony wzmacniacz.

I gotowe. Taki przełącznik pozwala na przełączanie pomiędzy dwoma wzmacniaczami podłączonymi do jednej pary kolumn głośnikowych albo pomiędzy dwiema parami kolumn podłączonymi do jednego wzmacniacza. Pozwala wybrać tylko jedną pozycję naraz. Jeśli chcemy, aby przełącznik obsługiwał dwa wzmacniacze i dwie pary kolumn głośnikowych (dokładnie tak, kosztujący 540 zł Beresford), potrzebny będzie jeszcze jeden przełącznik 4PDT i jeszcze jeden komplet gniazd na kable głośnikowe. Podłączenie wzmacniaczy do przełącznika pozostaje bez zmian (złącza w zewnętrznych rzędach pierwszego przełącznika); natomiast złącza pierwszego przełącznika oznaczone jako SP XX w powyższej tabeli (środkowy rząd) podłączamy do odpowiadających im złączy drugiego przełącznika. Zewnętrzne rzędy złączy drugiego przełącznika są połączone z gniazdami do podłączenia dwóch par kolumn głośnikowych. Pierwszy przełącznik przełącza między wzmacniaczami, drugi przełącznik przełącza między kolumnami.

Cały proces (w tym przygotowanie obudowy) zabrał nam około dwóch godzin. W efekcie mamy funkcjonalny, bezpieczny i estetyczny przełącznik, który umożliwia podłączenie dwóch wzmacniaczy do jednej pary kolumn głośnikowych i bezpieczne przełączanie między wzmacniaczami nawet gdy są one włączone – dokładnie tak, jak przełącznik Beresforda za 540 zł. Koszt naszego przełącznika zamknął się w 85 zł (w tym jest koszt małych głośników, których obudowy wykorzystaliśmy). Najdroższą częścią były gniazda na przewody głośnikowe – te białe kosztowały prawie 50 zł. Użyliśmy ich tylko dlatego, że już je mieliśmy. Są znacznie tańsze alternatywy, przy ich zastosowaniu łączny koszt będzie bliżej 40 zł.

AKTUALIZACJA (25.05.2019):

Po 2 latach bardzo intensywnego użytkowania nasz przełącznik nawalił. Przełącznik 4PDT przestał działać, styki w środku poluzowały się lub pękły. Nie zrobił zwarcia, ale przestał kontaktować.

Nasz przełącznik był bardzo intensywnie używany, robimy dużo testów A/B, podczas których przełączamy wzmacniacze 20-50 razy w ciągu godziny (a oprócz tego przełącznik był normalnie używany na co dzień). Na tej podstawie oceniamy, że przy normalnym użytkowaniu (1-2 przełączenie dziennie) taki przełącznik powinien działać prawidłowo przynajmniej przez 5 lat. Ale jeśli zauważysz, że zaczyna chodzić luźno podczas przełączania, albo nie zawsze dobrze kontaktuje, najlepiej natychmiast wymienić przełącznik 4PDT.

17 comments

  1. rafal lisinski Post author

   Można zrobić taki przełącznik do przełączania między przedwzmacniaczami podłączonymi do 1 końcówki mocy albo końcówkami mocy podłączonymi do 1 przedwzmacniacza, ale można też spokojnie użyć takiego przełącznika, jak B-Tech BT31. Podpowiem, że jest tańszy (ale plastikowy i brzydszy) przełącznik za 15 zł, który robi dokładnie to samo, co B-Tech. Łatwo go znaleźć wyszukując “przełącznik AV RCA” na popularnej stronie aukcyjnej, której nie nazwę, bo nam za to nie płaci 🙂

   Można też podłączyć 2 końcówki mocy do 1 przedwzmacniacza po prostu przez rozdzielacz RCA – taki za złotówkę (szukamy “rozdzielacz RCA” tamże). Końcówki mogą nawet grać jednocześnie, nie powinno to spowodować żadnych strat sygnału ani innych problemów.

  1. rafal lisinski Post author

   W moim systemie, w którym przełącznika używam (obecnie kolumny Quadral Aurum 5 i Quadral Rondo Phonologue Gold, przełączane wzmacniacze to integra Abacus Rieder Amp 50 oraz końcówka Harman/Kardon Citation 16 z preampem HK 725, kable głośnikowe między wzmacniaczami a przełącznikiem odpowiednio 2mm i 2,5mm, między przełącznikiem a kolumnami 2,5mm, klasy raczej proletariackiej – miedziane ale niedrogie) nie zauważyłem spadku jakości dźwięku w porównaniu do podłączenia wzmacniacza do kolumn bezpośrednio. Możliwe, że byłaby różnica w przypadku porównania z bezpośrednim podłączeniem “wyczynowym” kablem, ale tego niestety nie sprawdzę, bo takich kabli nie mam, moje wzmacniacze i kolumny nie są wybredne jeśli chodzi o okablowanie.

  1. rafal lisinski Post author

   Musiałbym zobaczyć wnętrzności, z opisu nie wynika, czy przypadkiem nie ma wspólnej masy, jak w większości innych przełączników dostępnych na rynku. A wspólna masa to problem dla niektórych wzmacniaczy. Dodatkowo nie podoba mi się zastosowanie kostek elektrycznych zamiast normalnych (nie wymagających używania śrubokręta do zamocowania kabli) gniazd na kable głośnikowe oraz zastosowanie dwóch przełączników DPDT i osobne przełączanie lewego i prawego kanału zamiast jednego przełącznika 4PDT (który przełącza oba kanały jednocześnie). Coś takiego zrobiłem w pierwszej wersji mojego przełącznika i na dłuższą metę okazało się irytujące. Ale to są już drobne niedogodności, nie powodują, że przełącznik działa nieprawidłowo, tylko jest mniej wygodny w obsłudze. Kluczowe jest okablowanie w środku. Jeśli ma Pan zdjęcia wnętrza przełącznika albo może sprawdzić np. multimetrem, czy nie ma wspólnej masy – to będzie istotna informacja.

 1. Jarek

  Dzień dobry. Wróciłbym jednak do bezpiecznej możliwości podpięcia wzmacniacza lampowego i wzmacniacza tranzystorowego do jednej pary kolumn.
  Chciałbym zainstalować taki układ u siebie w systemie.
  Czy jest taka możliwość, że w przypadku przełączenia sygnału z wzmacniacza tranzystorowego, styki wyjścia wzmacniacza lampowego są obciążone 4 lub 8 Ohmami a nie “wiszą” bez żadnego obciążenia?

  1. rafal lisinski Post author

   Dokładnie tak, można podwiesić rezystory na wyjściach wzmacniacza lampowego albo uwzględnić je w przełączniku, na jednym wejściu albo na obu.

    1. rafal lisinski Post author

     Nie, rezystory można dodać na istniejących wejściach. Z tego, co czytam, nie muszą być o tej samej rezystancji, co kolumny, można zastosować rezystory o znacznie wyższej rezystancji, np. 32 omowe. Na przykład w tym przełączniku zastosowano rezystowy 100 omów 5 W. https://www.amazon.com/Amplifier-Receiver-Speakers-Selector-Switcher/dp/B0796KGVXT/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=2-Way+Amp+Amplifier+Receiver+to+1+One+Pair+of+Speakers+Selector+Switch+Switcher+Splitter+Combiner&qid=1613254609&sr=8-1

     1. Jarek

      Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób można dodać te rezystory bezpośrednio na wyjściach ze wzmacniacza lampowego.
      Ja sobie to wyobrażam tak, że w momencie przełączenia na wzmacniacz tranzystorowy (grają kolumny podpięte pod tranzystor), wyjścia wzmacniacza lampowego są wtedy obciążane rezystancją zabezpieczającą (16, 32 czy 100 omów). Przełączenia na wzmacniacz lampowy powoduje, że jest on spięty z kolumnami, a wyjścia wzmacniacza tranzystorowego mogą “wisieć” bez obciążenia.
      Nie potrafię tego narysować za bardzo na schemacie i dobrać odpowiedni przełącznik (przełączniki – ale wtedy włączenie jednego musi uniemożliwiać jednoczesne włączenie drugiego)

     2. rafal lisinski Post author

      Rezystory o wyższej impedancji mogą być podłączone do wyjść wzmacniacza lampowego na stałe (wszystko jedno, czy fizycznie będą założone na wyjściach wzmacniacza, czy na wejściach przełącznika), czyli w momencie, kiedy kolumny są odłączone, wzmacniacz na wyjściach ma zabezpieczenie w postaci rezystorów, a kiedy kolumny są podłączone, rezystory są nadal podłączone równolegle z nimi i to dodatkowe drobne obciążenie powinno być wtedy praktycznie niewidoczne dla wzmacniacza.

     3. Jarek

      OK. Dzięki za pomoc. Być może mój wzmacniacz ma jakieś zabezpieczenia, ale wolę tego nie testować. Tak w ogóle to ma podwójne wyjścia głośnikowe na 4 ohmy i 8 ohmów, ze wspólną masą. Dosyć ciekawe rozwiązanie.

     1. rafal lisinski Post author

      Ogólnie – nie powinny. Ale każdy system jest inny. W większości przypadków ani sam przełącznik, ani tego typu rezystory nie powinny mieć wpływu na pracę wzmacniacza ani na jakość dźwięku, natomiast w nielicznych przypadkach lekki wpływ może wystąpić. Jeśli taka zmiana będzie słyszalna, prawie na pewno będzie to zmiana na gorsze. Jedyna metoda, żeby się dowiedzieć, czy w danym systemie przełącznik lub rezystory wpłyną na brzmienie, to podłączyć i posłuchać.

 2. Marcin

  Zrobiłem przełącznik wzmacniacza na zestawie przekaźników z zestawu typu arnuino (tańsza wersja: gotowe 4 przekaźniki na płytce+ kostki,zasilanie 5V). Wzmacniacz lampowy i przełącznik wpięte są do jednego zasilania – listwa z włącznikiem. Tylko w pozycji włączona listwa – przełącznik działa i można włączyć wzmacniacz lampowy. Już działa trzeci rok bez strat. Wcześniejszy prototyp na chińskich stycznikach elektrotechnicznych padł po pół roku- duże straty na stykach. Przydało by się kiedyś zamknąć to wszystko w obudowie .

  1. rafal lisinski Post author

   Pewnie, na przekaźnikach też można. Ja po prostu mam większe zaufanie do prostego, mechanicznego przełącznika. No i nie potrzeba kolejnego zasilacza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *