ROTEL RX-300

Comment

Recenzje Redystrybucje Renowacje

W latach 70-tych kilka marek dzieliło konsumencki rynek audio. Królował Marantz, konkurowały z nim między innymi Yamaha, JVC, Pioneer, Sony i Kenwood, w Europie także Philips, Tandberg i kilka marek niemieckich. Pod koniec lat 70-tych do tego grona dołączył japoński Rotel, wcześniej popularny głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Rotel to jedna z nielicznych firm, w przypadku których jakość produktów nie zaczęła się pogarszać w drugiej połowie lat 70-tych i w latach 80-tych, a wręcz przeciwnie. Podobnie jak angielski NAD, firma Rotel skorzystała z pogorszenia produktów wielkich marek i wprowadziła na rynek sprzęt, który kosztował tyle, co produkty konkurencji, ale oferował lepszą jakość dźwięku i wykonania. Obecnie Rotel jest jednym z najbardziej cenionych producentów sprzętu audio.

 

ROTEL RX-300 z końca lat 70-tych to amplituner o średniej mocy (25 W na kanał przy kolumnach 4-omowych). Ma czuły tuner radiowy, bardzo dobry przedwzmacniacz gramofonowy, 1 wejście gramofonowe i 2 liniowe, możliwość podłączenia kolumn o impedancji 4-16 omów.

 

Brzmienie:

 

Rotel gra pięknie. Niezależnie, czy podłączymy do niego gramofon, czy bardziej nowoczesne źródła (CD, komputer), można go słuchać godzinami. Brzmienie jest ciepłe, z dobrym basem, a przy tym bardzo klarowne i dynamiczne. Nie ma typowej dla późniejszych modeli Rotela agresywnej, krzykliwej średnicy, która zagłusza pozostałe częstotliwości i ogranicza dobór kolummn; RX-300 radzi sobie świetnie we wszystkich zakresach.

 

Stan:

 

Kupiłem Rotela jako projekt renowacyjny. Był kompletny i zasadniczo działał, ale wymagał poważnego czyszczenia, wymiany wszystkich żarówek, konserwacji potencjometrów i przełączników, regulacji, a także odnowienia obudowy. Szczególnie obudowa była w złym stanie – na zdjęciach w galerii widać wybitą w niej dziurę. Obecnie jedyny ślad po jego poprzednim stanie to lewy górny róg panela przedniego, który jest zniekształcony, poza tym amplituner wygląda i działa doskonale. Oryginalnie miał on białe i irytująco silne podświetlenie skali, które zastąpiłem bardziej dyskretnym zielonym, na wskaźniku siły sygnału przechodzącym w żółty. Zmiana ta jest oczywiście odwracalna, wystarczy założyć 3 białe żarówki rurkowe. Na obudowę została założona nowa okleina (matowa czarna, oryginalnie była szara), oczywiście z zachowaniem oryginalnej kratki wentylacyjnej. Potencjometry po potraktowaniu wyczyszczeniu i nasmarowaniu chodzą płynnie i bezszmerowo

 

Podstawowe dane:

 

Moc ciągła 2 x 20 W przy 8 omach, 2 x 25 W przy 4 omach
THD poniżej 0.5% przy mocy max, poniżej 0.05% przy mocy 2 x 10 W w paśmie 20 Hz do 20 kHZ
Pasmo przenoszenia 20 Hz do 40 kHZ
Zakresy: FM (standardowe pasmo 88-108), AM

Wejścia/wyjścia: Tape, Aux, Phono (wkładka MM), 1 para kolumn 4-16 omów, gniazdo słuchawkowe

 

Pobór mocy przy maksymalnym obciążeniu: 140W
Zasilanie: 100/120/220/240V

 

I mała aktualizacja: Rotel znalazł nowego właściciela i już cieszy jego oczy i uszy – tak jak każdy taki klasyk powinien! Pozdrawiamy Pana Krzysztofa i życzymy długich godzin przyjemnedo słuchania. A poniżej email, który od niego otrzymaliśmy:

 

“Witam panie Rafale.

Dziekuje za maila i za uczciwa postawe.
Jak mówilem juz na spotkaniu, jestem ostrozny
co do kupowania za pomoca internetu.
Wchodzac do panskiego domu, w jednej chwili
pozbylem sie wszelkich obaw.
Pomyslalem sobie ze trafilem tam gdzie powinienem trafic.
Powiem szczerze jestem pod wrazeniem.
Poczulem sie jak na “audio show” w 1997 na którym bylem. Zreszta tam sie wszystko zaczelo.
Zawsze chcialem posiadac taki sprzet.
Cieszyc sie pieknym i czystym dzwiekiem.
Po wielu latach moglem dzieki panu spelnic
swoje marzenie spelnic.
Dziekuje panie Rafale.
Nabyty od pana Rotel RX-300 spelnil moje oczekiwania.
Brzmi pieknie i tez tak wyglada.
Dzwiek bez zadnych kompromisów. To jest to.
Moge go smialo polecic innym milosnikom dobrego klasycznego brzmienia.
Rotel RX-300 to dobry i solidny amplituner.

Krzysztof.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *