Tags:

Ukraińska myśl techniczna: wzmacniacz ROMANTIKA 15-120 S (РОМАНТИКА 15-120 стерео)

Comment

Galerie Recenzje

Swego czasu kupiłem kilka wzmacniaczy wyprodukowanych w na komunistycznym wschodzie, żeby zapoznać się z osiągnięciami tamtejszej myśli technicznej. Muszę przyznać, że było to ciekawe doświadczenie – okazało się, że nasi wschodni bracia robili całkiem dobrze grający sprzęt, jakością brzmienia często nie ustępujący zachodnim i japońskim odpowiednikom. Jeden z tych wzmacniaczy miał uroczą nazwę Romantika.

Wzmacniacz ROMANTIKA 15-120 S (РОМАНТИКА 15-120 стерео) produkowano w Ukrainie (wówczas jeszcze przymusowo wcielonej do innego państwa) od roku 1985; mój egzemplarz pochodził z 1990 roku (wtedy Ukraina stawała się już niepodległym państwem). Trafił do mnie z kilkoma usterkami, których naprawa na szczęście sprowadzała się do wymiany kilku kondensatorów. Dodatkowym problemem był buczący transformator, ale tę przypadłość udało się znacznie zmniejszyć przez zastosowanie podkładek w kilku miejscach.

ROMANTIKA 15-120 S to dość rozbudowana konstrukcja, biorąc pod uwagę niewielką moc wzmacniacza. Wizualnie wzmacniacz prezentuje się bardzo dobrze, szczególnie jak na produkt z Bloku Wschodniego: aluminiowy panel przedni (mój egzemplarz był srebrny, była także wersja czarna) z dużymi, ciężkimi, aluminiowymi gałkami – i są one w całości wytoczone z aluminium, nie jedynie aluminium z wierzchu a w środku plastik, jak w większości przypadków. Widać, że nawet na krawędzi upadku komunizmu nie żałowano surowców. Dość przyjazne (szczególnie dla użytkowników, którzy nie znających cyrylicy) jest oznaczenie większości funkcji symbolami, choć nie wszystkie symbole łatwo rozgryźć (szczególnie oznaczenie konturu i wejścia gramofonowego).

W środku wzmacniacz jest bardzo przejrzyście ‘poukładany’, poszczególne sekcie są wyraźnie rozdzielone i na osobnych płytkach. Na płytce po prawej stronie znajdują się gniazda wejściowe, przedwzmacniacz gramofonowy i przełączniki źródeł. W części środkowej mamy z przodu płytkę przedwzmacniacza, z tyłu płytki końcówki mocy. Po lewej jest transformator i płytka zasilacza. Konstrukcja jest w większości oparta na podzespołach dyskretnych, tylko w sekcji przedwzmacniacza gramofonowego mamy dwa scalaki (po jednym na kanał). Rama wzmacniacza jest aluminiowa.

Wzmacniacz ma funkcje typowe dla konstrukcji z lato 70-tych i 80-tych. Oprócz czterech wejść liniowych (w tym 2 pętle magnetofonowe), do których można podłączyć tuner, komputer, CD, mp3, magnetofon, wzmacniacz ma wejście gramofonowe (wkładka magnetyczna) i wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Można podłączyć do niego 1 parę kolumn głośnikowych o impedancji od 4 Ω. Wszystkie wejścia i wyjścia głośnikowe są typu DIN. Gniazdo słuchawkowe (tu na szczęście standardowy jack 6,3mm) jest wyprowadzone jest z końcówek mocy i przygotowane do współpracy ze słuchawkami o impedancji od 8 aż do 2000 omów.

Dodatkowe funkcje to przełącznik mono/stereo, kontur, filtry wysokich i niskich tonów oraz diody sygnalizujące przesterowanie, czyli punkt, w którym wzmacniacz jest przeciążony i może wprowadzać zniekształcenia (obcinać). Z mojego doświadczenia wynika, że żeby to się stało, trzeba rozkręcić głośność dobrze za połowę skali przy głośnym źródle; według instrukcji diody zapalają się przy mocy wyjściowej 30W.

Wzmacniacz gra dość czysto, ale przy niskiej głośności brak mu dynamiki. Barwa jest ładna, zdecydowanie nie jest to wzmacniacz wybitny, ale brzmi przyjemnie. Nawet z włączonym konturem skraje pasma nie są przesadnie podbite, co dla mnie jest zaletą. Natomiast bez włączonego konturu wzmacniacz wydaje się nieco obcinać skraje pasma.

Romantika to ewidentnie budżetowy produkt dla ludu robotniczego. Cena tego wzmacniacza,
typowo dla sprzętu ze wschodu, została nadrukowana na tylnym panelu i wynosiła poniżej 1/3 ceny wzmacniacza z wyższej półki, dedykowanego dla dygnitarzy.

Romantika to brzmieniowo nic szczególnego, ale też nie jest to wzmacniacz zły, po prostu dość przeciętny – ale przyjemny. Nie pojawia się u nas często, ale jeśli już się pojawi, jest tani. Z tego względu może być ciekawą propozycja dla kogoś, kto szuka czegoś nietypowego – albo po prostu w miarę przyzwoitego, taniego wzmacniacza do małego lub średniego pomieszczenia.

Dodatkowe informacje:

TYP: Wzmacniacz zintegrowany stereo
MODEL: ROMANTIKA 15-120 S (РОМАНТИКА 15-120 стерео)
PRODUCENT: ZPP Charkow im. T.G. Szewczenki
LATA: od 1985 roku

Dane techniczne:

Moc znamionowa przy 4 omach: 15 W na kanał
Moc długotrwała 50 W
Moc krótkotrwała (szczytowa) 115 W
Zakres przenoszenia: 20Hz – 20kHz (dane na tylnym panelu) lub 40Hz – 16kHz (według danych technicznych w instrukcji)
Zniekształcenia harmoniczne: poniżej 0,5%
Głośniki min. 4 omy
Słuchawki 8-2000 omów

Wejścia: magnetofon x 2, tuner, uniwersalne, gramofon (wkładka magnetyczna)

Wymiary: 460 x 90 x 350 mm
Maksymalny pobór mocy: 120W



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *